דיקור סיני מזוית אחרת 

 

 

דיקור סיני (אקופונטורה)

 

  השאלה הראשונה הנשאלת בפי כל מהו דיקור סיני ? וכיצד זה פועל ?

 כבר נאמר בחז"ל חכמה בגויים תאמין ... הדיקור הסיני ידוע כבר אלפי שנים כמסייע רבות בנושא הרפואי.

 כבר סיפר טוביה כהן (הרופא ) שביקר בסין וראה כיצד הסינים מרפאים מחלות ע"י דקירות במקומות מסויימים בגוף ע"י מחטים מזהב כהגדרתו..

הדיקור הינו למעשה החדרת מחטים דקות במיוחד, חד פעמיות וסטריליות אל נקודות שונות בגוף. ישנן מאות נקודות דיקור בגוף האדם, לכל נקודה השפעה אחרת ומשמעות שונה בטיפול בסימפטומים השונים. ברוב המקרים ישאף המטפל ליצור שילוב נכון בין כמה נקודות דיקור, על מנת להגיע לתוצאות הטובות ביותר.

 

יסודות השיטה: כל איבר פנימי קשור קשר הדוק באמצעות רשת של צינוריות עם נקודותיו המקבילות הקבועות בעור. בסך הכל יש 365 נקודות כאלו (כמספר ימי השנה), והן מפוזרות על פני כל הגוף. נקודות אלו נמצאות ברובן על קווים העוברים לאורך הגוף, הנקראים בשם מרידיאנים. דקירת מחט מתאימה באחת הנקודות בעור משמשת כתמריץ או כמנקז לאיבר הקשור לנקודה הנדקרת.

קיימות תשע מחטים שונות מבחינת צורתן ועוביין. המטפל קובע את מיקום הדקירות, סוג המחט, עומק הדקירה, תנועת הדיקור, ומשך הזמן עד לחילוצה, בהתאם לתלונות החולה

 איזה קשר יכול להיות בין מצות הנחת תפילין לבין רפואה סינית? לדברי ד''ר סטיבן שראם מניו יורק, קשר כזה קיים גם קיים. לפני שנים אחדות השתתף ד''ר שראם המגדיר את עצמו ''יהודי שאינו שומר מצות'', בסמינר לדיקור סיני, שמסר מומחה צרפתי ידוע. שראם המנהל מרפאה המטפלת באנשים הסובלים מחרדה ודכאון בקש למצא שיטות חדשות, כדי להביא מזור למטופליו. ''עברנו אחת לאחת על תעלות האנרגיה שהרפואה הסינית מתארת. מעל כל תעלה קיימת נקודת דיקור. התקדמנו לפי הסדר, מעמוד השדרה לכיוון הראש. כאשר המרצה הצביע על נקודה מסוימת פתאם הבחנתי, כי בנקודה זו ממש מניחים תפילין. הסקרנות שלי התעוררה''. את התוצאות לסקרנות הזו, קובע שראם, כי כאשר מניחים אותם כראוי, מעוררות התפילין נקודות אקופונקטורה (דיקור סיני), המשפרות את הריכוז. תפילין של ראש: קשירת התפילין על הראש ממקמת את הקופסה באזור שבין העיניים כך שגבולות בסיס הטוטפת ינוחו על קו השיער הקדמי. הסכימה להלן מציגה את הגבול של Du-24 . משקל הקופסה העיקרי נח על Du-23 בהתאם לגודל הטוטפת ואופן קשירתה. הקשר האחורי ממוקם על אזור ה external occipital protuberance המקביל לנקודת Du-16 . תפילין של יד: קיימות מספר וריאציות להנחת תפילין במסורת היהודית. נראה שלמרות הוריאציות השונות, כולן כוללות כ - 50 נקודות דיקור משותפות על פני הזרוע, אך מחקרו של סטבן שרם מתייחס בעיקר לנקודות אשר משפיעות על ההכרה והנפש ומתעלם מכל הנקודות שאינן רלבנטיות לנושאים אילו. כיוון שעיקר הלחץ של הרצועה מופעל על הצד האקסטריורי של היד, המאמר שלו אינו מכליל נקודות פריקרד רבות. עיקר הנקודות המשותפות המופיעות במאמרו מתייחסות ל Lu-3 , Lu-5 , Ht-7 , Lu-7 , SI-3 , LI-4 , Lu-9 אחד הממצאים המענינים שגילה קשור למנהגים השונים, בענין כריכת רצועות התפילין על כף היד. מתברר כי המנהגים השונים, מקבילים לאפשרויות שונות של נקודות דיקור, באזור כף היד. גם סדר הנחת הרצועות מעניין משום שלא מלפפים את הרצועות ברצף אלא עוצרים לפני שמגרים את מרידיאן הפריקרד. נקודות כמו SI-3 ו- LI-4 מגורות רק לאחר הפעלת הנקודות שעל הראש Du-16 ו- Du-23

תודעה יהודית

0775577670