מדוע זוגות מתגרשים ?

מה קורה בתהליך גירושין ?

 

 

כל מי שעברה בלבו המחשבה הזו ."דיי אינני מסוגל/ת לחיות במצב הזוגי הזה יותר..." עליו לקחת בחשבון מספר דברים חשובים מאוד להבנת תהליך הגירושים .

וכרגיל אתחיל עם סיפור שהגיע אליי .זוג שהתחתנו מתוך אהבה כנה ,ובנו לעצמם תא משפחתי מאוד נחמד עם דירה יפה וגדולה ילדים נחמדים משותפים קריירה מכובדת ועוד.. אולם לאחר כ-20 שנות נישואים . נישואיהם עלו על סרטון והחליטו להפרד ולהתגרש .כמובן שכל צד בחר לו עו"ד שהבטיח לו הרים וגבעות ושהוא העו"ד יוציא כמה שיותר כספים מהצד שכנגד, ומרשו יצא רק מורווח מכל התהליך  ,כל עו"ד גבה סכום גבוה כ-80.000 ש"ח לא כולל דיונים, כאשר כל דיון נוסף עוד 4000 ש"ח.

כל אחד מהצדדים שבר חסכונות ולקח הלוואות ושילמו לעו"ד . המלחמה הארוכה והמתישה בבית המשפט גבתה עוד ועוד קורבנות כספיים מבני הזוג, מכירת הרכבים הלוואות ממכרים ...כמובן שבמהלך המשפט הארוך הם התווכחו גם מי ישלם את המשכנתא ואת שאר ההתחיבויות לבנקים וכך הגדילו למעשה את חובותיהם עד שהבנקים נאלצו לעקל גם את דירתם בקיצור לא נשאר להם כלום.....

 

רגע.. כן הם נשארו עם משהו...

משפחה מפורקת .ילדים עם משברים .חובות ענק. תסכול וכעס ענק על כל העולם...

ועכשיו בעצת עו"ד הם החליטו ליישב את הסכסוך בינם בתהליך גישור ל... "שלום בית" ולחזור לחיות ביחד כבעבר אבל ללא כלום !!! ועל זה נאמר "במלחמות אין מנצחים יש מפסידים השאלה מי מפסיד יותר"

ועתה ננסה להבין :

 

מדוע זוגות מתגרשים ?

יש כמה סיבות וננסה לבאר אותן.

בראש הפירמידה יש את הסיבה עם אחוז הגירושין הגבוה ביותר והיא  "בגידה " כאשר אחד מבני הזוג מודע לכך שהוא נבגד ע"י בן זוגו שבחר לו מושא אחר לאהבתו בחיים ,הוא מרגיש פגיעה אישית רגשית, עד כדי קושי לסלוח גם לאחר בקשת הסליחה. אנחנו ננסה להבין בהמשך מה גרם לניתוק הרגשי עד כדי בגידה.

 

הסיבה השניה היא " חוסר התאמה "

 אחת הסיבות המרכזיות לבעיות בין בני זוג, לפרידות ולגירושין היא חוסר התאמה בסיסית בין בני הזוג הנובעת מפערים גדולים מדי ביניהם ברמה המבנית, כבר מתחילת הקשר הזוגי.פערים לטובת הגבר בניגוד למה שנהוג לחשוב, פערים גדולים מדי לטובת הגבר הם בעייתיים מאוד בזוגיות. גבר שבוחר אישה שנמוכה ממנו באופן משמעותי מבחינה סוציו-אקונומית, תרבותית, כלכלית ומנטאלית לא יוכל להצליח איתה לאורך זמן.

 

פערים לטובת הגבר הם טובים – רק אם הפער בין הגבר לאישה הוא קטן יחסית, והרקע התרבותי והמנטאלי של הגבר והאישה הוא דומה במידה רבה. פערים גדולים מדי לטובת הגבר יובילו את האישה לרגשי נחיתות כרוניים מולו, להתרסה ולמרידה מתמדת שלה כלפיו, לחוסר הבנה, לקשיי תקשורת, למטרות שונות

ולהשקפות עולם רחוקות מאוד. הגבר ירגיש כל חייו שהאישה אינה מצליחה באמת להבין אותו ואת עולמו והוא ינסה "לתקן" אותה ולהתאים אותה למנטאליות הגבוהה שלו ואילו האישה תמיד תחוש שלא אוהבים אותה כפי שהיא ושהיא קטנה מדי, אפסית, חסרת כישורים ולא שייכת.  פערים לטובת האישה

 

פערים גדולים מדי לטובת האישה הם הרסניים לקשר הזוגי אף יותר. אישה שבאה מרקע סוציו-אקונומי גבוה מהגבר, שהיא חכמה, תרבותית, משכילה ועשירה ממנו – תמיד תצטרך להתמודד עם רגשי הנחיתות של הגבר, עם פער המעמדות ביניהם, עם בוגדנות מצידו או כניעות יתר שלו כלפיה, עם תחושת בושה עצמית, עם חוסר התאמה מנטאלי ועם תחושה קשה של אי-שייכות והחמצה.

 

פערים לטובת האישה הם גרועים במיוחד – משום שהם חותרים תחת בסיס ההתאמה הטבעי בין גברים לנשים המחייב תמיד סוג של יתרון לגבר. ביסודו של דבר, כל אישה מחפשת גבר שיהיה מעליה. לכן, אישה שבוחרת גבר מתחתיה תשלם על כך מחיר כבד כל חייה ותצטרך להשלים עם חיים של החמצה ועם יחסים מלאכותיים, בטוחים מדי, לא מאתגרים, פשרניים ולא רומנטיים מספיק.

מדוע זוגות מתגרשים ?

 

הסיבה השלישית היא "טראומה "                                                                                                                                כלומר טראומה היא תגובה רגשית לאירוע נורא דוגמת אסון בעקבות תאונה, אונס או אירועים מלחיצים אחרים, אשר מנפצים את הביטחון, גורמים לתחושת חוסר אונים ופגיעות והתייחסות אל העולם כאל מקום מסוכן.

דנה חוותה טראומה מינית בילדותה .לאחר שעברה טיפוליים פסיכולוגיים במשך תקופה ארוכה, הצליחה לשקם את עצמה .השנים חלפו ודנה נישאה לבחיר ליבה. אבל אז התחילו הבעיות. המחשבות שנדחקו במשך השנים , צפו והתעוררו  בחיי הנישואין .בעקבות המצב הרגשי של דנה , הבית לא התנהל כראוי . וכך מצאו את עצמם דנה ובעלה במדרגות הרבנות.

( נ.ב לידיעתכם ע"פ מחקרים שנעשו 1 מכל 7 אנשים חווה הטרדה מינית )

 

הסיבה הרביעית היא "פערים חברתיים"

כלומר כאשר בני הזוג התחתנו יחס ההשכלה שלהם היה פחות או יותר שווה .שניהם אנשים רגילים עובדים בעבודות שונות המתאימות לרמתם באותו הזמן .אבל כאשר אחד מבני הזוג מתפתח מבחינת קרייירה ולימודים .הוא לא מוצא שפה משותפת לשיחה עם בן זוגו . הוא כבר לא ברמה שלו .ומכאן הדרך לרבנות קצרה

 

 

 

תודעה יהודית

0775577670